Muhyiddin Yassin

Maklumat Diri
Asal
Muar, Johor
Tarikh lahir
15/5/1947
Pasangan
 Puan Sri Noorainee Abdul Rahman

Tan Sri Muhyiddin Yassin dilahirkan pada 15 Mei 1947 di Muar Johor dan merupakan Perdana Menteri Malaysia ke-8.

Beliau dilantik pada 29 Februari 2020 dan bersumpah pada 1 Mac 2020 selepas peletakan jawatan yang tidak dijangka oleh Mahathir Mohamad pada 24 Februari 2020.

Beliau merupakan Ahli Parlimen bagi Pagoh, Ahli Dewan Negeri Johor (ADUN) bagi Gambir dan Presiden Parti Pribumi Bersatu Malaysia.

Pernah menjadi Timbalan Presiden Pakatan Harapan dari 2016 sehingga 2020 dan sebagai Timbalan Perdana Menteri Malaysia dari 2009 sehingga 2015, Timbalan Pengerusi Barisan Nasional dan Timbalan Presiden UMNO, parti komponen utama Barisan Nasional (BN) dari 2009 hingga 2016.

Sebelum menceburi bidang politik, beliau menyertai perkhidmatan awam negeri selepas menamatkan pengajian dari Universiti Malaya dan memegang jawatan pengurusan di pelbagai syarikat milik kerajaan negeri.

Pada tahun 1978, beliau dipilih sebagai Ahli Parlimen Pagoh. Selepas tiga tahun dilantik sebagai Ahli Parlimen, beliau telah dilantik sebagai Setiausaha Parlimen kepada Menteri Luar Negeri, seterusnya sebagai Timbalan Menteri Wilayah Persekutuan dan kemudian Timbalan Menteri Perdagangan dan Industri I.

Sebagai Ahli Dewan Negeri Bukit Serampang, beliau telah dilantik sebagai Menteri Besar Johor untuk dua penggal dari tahun 1986 hingga 1995.

Beliau kembali ke politik persekutuan pada 1995 dan dilantik ke Kabinet sebagai Menteri Belia dan Sukan Malaysia.

Beliau telah dilantik sebagai Menteri Perdagangan Dalam Negeri dan Hal Ehwal Pengguna Malaysia selepas pilihan raya umum Malaysia 1999 dan menjadi Naib Presiden UMNO pada tahun 2000.

Di bawah pemerintahan utama Abdullah Ahmad Badawi, Muhyiddin berkhidmat sebagai Menteri Pertanian dan Industri Asas Tani Malaysia (2004-2008) dan kemudian Menteri Perdagangan Antarabangsa dan Industri (2008-2009).

Pada 2008, beliau bertanding dan memenangi timbalan presiden UMNO dan telah dilantik Timbalan Perdana Menteri Malaysia oleh Perdana Menteri Malaysia Najib Razak pada 2009.

Sebagai Menteri Pendidikan, Muhyiddin mengakhiri penggunaan bahasa Inggeris sebagai medium pengajaran untuk sains dan matematik di sekolah-sekolah awam.

Beliau juga mencetuskan kontroversi selepas menggambarkan dirinya sebagai "Malay first" ketika dicabar oleh pembangkang untuk menyebut dirinya sebagai "Malaysian first". Semasa penggal pertengahan rombakan Kabinet pada bulan Julai 2015, beliau digugurkan dari kedudukannya, dan pada Jun 2016 beliau dipecat daripada UMNO.

Dalam pada itu, pengalaman sebagai penjawat awam selama beberapa tahun digunakan sepenuhnya oleh beliau untuk berkecimpung dalam dunia korporat. Beliau telah bertugas di beberapa buah anak syarikat pelaburan milik kerajaan negeri Johor Darul Ta'zim, (GLC), Perbadanan Kemajuan Ekonomi Negeri Johor Darul Ta'zim (PKENJ); Perbadanan Johor (JCorp).

Antara tahun 1974 hingga tahun 1978, Muhyiddin telah memegang beberapa jawatan penting di SGS Ates Sdn Bhd sebagai Pengurus Perjawatan; Pengarah Urusan, Sri Saujana Berhad dan Sergam Berhad serta Pengarah Syarikat, Equity Mal (Johor) Sdn Bhd.

Pencapaian
Kerjaya:
  • Penolong Pegawai Daerah Muar (1974)
  • Penolong Setiausaha Kerajaan Negeri Johor (Bahagian Latihan dan Biasiswa) (1970)

Jawatan disandang dalam kabinet;

  • Perdana Menteri kelapan (29 Februari 2020-kini)
  • Menteri Dalam Negeri (2018)
  • Timbalan Perdana Menteri (10 April 2009)
  • Menteri Pelajaran (10 April 2009 – 11 Ogos 2013) 
  • Menteri Perdagangan Antarabangsa dan Industri (19 Mac 2008 – 9 April 2009)
  • Menteri Pertanian dan Industri Asas Tani (27 Mac 2004 – 18 Mac 2008)
  • Menteri Perdagangan Dalam Negeri dan Hal Ehwal Pengguna (15 Disember 1999 – 26 Mac 2004) Menteri Belia dan Sukan (4 Mei 1995 – 14 Disember 1999)
  • Menteri Besar Johor ke-13 (1986)

Jawatan disandang dalam politik;

  • Presiden Bersatu (2020-kini)
  • Pengerusi Pakatan Harapan Johor (2017)
  • Timbalan Presiden dalam struktur baharu Majlis Presiden Pakatan Harapan (13 Julai 2017)
  • Pengasas Parti Pribumi Bersatu Malaysia (Bersatu) dan dilantik sebagai Presiden (September 2016)
  • Timbalan Presiden UMNO (2009- 2016)
  • Timbalan Pengerusi Barisan Nasional (26 Mac 2009 – 26 Februari 2016)
  • Naib Presiden UMNO (2000)
  • Naib Presiden UMNO (1993)
  • Ahli Majlis Tertinggi UMNO (1985)
  • Timbalan Ketua UMNO Bahagian Pagoh (1982)
  • Ahli Parlimen Pagoh (1978)
  • Ketua Pemuda UMNO Pagoh/ Setiausaha pemuda UMNO Johor (1974)
  • Bendahari UMNO Muar-Pagoh (1971)
Pendidikan:
  • Ijazah Sarjana Muda (kepujian) ekonomi dan Universiti Malaya (1970)
  • Sekolah Tinggi Muar Johor (1960)
  • Sekolah Kebangsaan Ismail Muar (1957)
  • Sekolah Kebangsaan Maharani Muar (1954)
Penglibatan Politik
Manifesto:
Parti Gabungan: Pakatan Harapan
Parti: PKR
Pilihan Raya Umum Terbaru: PRU14

Kerusi Bertanding PARLIMEN:
  • PRU11- P143 Pagoh
  • PRU12- P143 Pagoh
  • PRU13- P143 Pagoh
  • PRU14- P143 Pagoh

Kerusi Bertanding DUN:
  • PRU14- P144 Ledang N9 Gambir