Che Abdullah Mat Nawi

Maklumat Diri
Telefon
012-9016210
Email
[email protected]
Asal
Pasir Mas, Kelantan
Tarikh lahir
14/6/1960
Pasangan
Datin Saleha Yaacob

Dilahirkan di Pasir Mas, Kelantan pada 16 Jun 1960, Datuk Che Abdullah Mat Nawi mempunyai sejarah pencapaian pendidikan yang cemerlang sejak di bangku sekolah lagi.

Beliau mendapat ijazah sarjana muda dalam Pentadbiran Perniagaan pengkhususan Perakaunan dari Ohio University, Athens sebelum menyambung pengajian ke peringkat sarjana dalam bidang sama di University of Bridgeport, Connecticut, Amerika Syarikat.

Che Abdullah kemudiannya mendaftar untuk meneruskan pengajian ke peringkat doktor falsafah di Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM).

Anak jati Kelantan ini merupakan anak ketiga daripada lima beradik.

Bapanya, Mat Nawi Bakar dan ibu, Che Rogayah Che Abdullah.

Beliau dibesarkan dalam keluarga yang taat dalam agama.

Pada Pilihan Raya Umum Ke-14, Che Abdullah Mat Nawi daripada Pas memenangi kerusi Parlimen Tumpat dengan mendapat 47,041 undian ketika menentang Wan Johani Wan Hussein daripada parti Barisan Nasional yang mendapat 29,541 undi.

Beliau mendapat majoriti undi sebanyak 17,500.

Che Abdullah yang mesra dengan panggilan Che Lah memasuki gerbang perkahwinan pada tahun 1986. 

Isterinya Saleha Yaacob merupakan adik kepada mantan Naib Canselor Universiti Malaya, Prof Datuk Dr Hashim Yaacob. 

Pasangan ini dikurniakan lapan cahaya mata dengan empat putera dan empat puteri.

Ketika berada di Connecticut, Amerika Syarikat, Che Lah menjalankan perniagaannya sendiri dan menubuhkan Kerdut International Inc.

Pada 1997, Che Lah pulang ke Malaysia lalu menubuhkan syarikat Abe Consulting Group Sdn Bhd. 

Syarikat itu menjalankan kegiatan rundingan nasihat dalam bidang ICT dan pelbagai seminar inovasi.

Perjalanan kerjayanya sangat cemerlang sehingga dilantik menjadi ahli lembaga pengarah dalam pelbagai organisasi. 

Pencapaian
Kerjaya:
  • Timbalan Menteri Pertanian dan Industri Makanan II (Mac 2020 hingga kini)
  • Ahli Parlimen Tumpat (Mei 2018 hingga kini)
  • Pengerusi Jawatankuasa Pertanian, Industri Asas Tani, Bioteknologi dan Teknologi Hijau (Mac 2008-Mei 2018)
  • ADUN Wakaf Bharu
  • Pengurus Besar dan Ketua Pegawai Eksekutif Kompleks Perkayuan Kelantan Sdn Bhd (Januari 2001-April 2004)
  • Pengarah Urusan ABE Consulting Group Sdn Bhd, Kuala Lumpur (Januari 1997-Disember 2001)
  • Presiden Kerdut International Inc., New Haven, Connecticut, Amerika Syarikat (January 1993-Mac 2008)
  • Pengurus Serantau Vet Lab of America Long Island, New York, Amerika Syarikat (Jun 1990-Ogos 1997)
  • Pembantu Jualan CFX Inc., Columbus, Ohio, Amerika Syarikat
  • Akauntan Junior Kewangan Bumiputra Malaysia Berhad subsidiari yang kini dikenal sebagai Bank Bumiputra Malaysia Berhad (Ogos 1984-Mac 1986)
  • Pegawai Kerja Akaun Felcra (1984)

Ahli Lembaga Pengarah:

  • Ahli Lembaga Pengarah Yayasan Kelantan Darul Naim (Julai 2018 hingga kini)\
  • Ahli Lembaga Penasihat Perbadanan Menteri Besar Kelantan (2013 hingga kini)
  • Ahli Lembaga Pengarah Air Kelantan Sdb Bhd (Januari 2020 hingga Julai 2020)
  • Pengerusi dan Ahli Lembaga Pengarah Permodalan Kelantan Berhad (Julai 2018 hingga Julai 2020)
  • Ahli Lembaga Pengarah Kumpulan Perladangan PKINK Berhad (Februari 2015 hingga Julai 2020)
  • Ahli Lembaga Pengarah Kelantan Utilities Mubaarakan Holdings Sdn Bhd (Oktober 2013 hingga Julai 2020)
  • Pengerusi dan Ahli Lembaga Pengarah PMBK Sawit Sdn Bhd (Ogos 2013 hingga Julai 2020)
  • Ahli Lembaga Pengarah Sihhat-Afiat Sdn Bhd (November 2013-April 2016)
  • Ahli Lembaga Pengarah PMBK Az Zahab Sdn Bhd (April 2014-September 2015)
  • Pengerusi dan Ahli Lembaga Pengarah Kumpulan Pertanian Kelantan Berhad (Februari 2009-Disember 2018)
  • Pengerusi dan Ahli Lembaga Pengarah Kelantan Biotech Corporation Sdb Bhd (2009-2018)
  • Ahli Lembaga Pengarah Perbadanan Pembangunan Ladang Rakyat Negeri Kelantan (2009-2018)
  • Ahli Lembaga Pengarah Lembaga Kemajuan Kelantan Selatan (KESEDAR) (Jun 2014-Mei 2018)
  • Ahli Lembaga Pengarah Koperasi Urus Dana Rakyat (KUDRAT) (2006-2008)
  • Ahli Lembaga Pengarah Koperasi PKINK Berhad (2002-2004)
  • Ahli Lembaga Pengarah Mega Megah Sdn Bhd (2002-2004)
  • Ahli Lembaga Pengarah Great Eastern Mill (2001-2004)

Jawatan dalam parti:

  • Timbalan Pengerusi IP dan Media Pas Pusat (2019 hingga kini)
  • Setiausaha Badan Perhubungan Pas Kelantan (2014 hingga kini)
  • Yang Dipertua Pas Kawasan Tumpat (2019 hingga kini)
  • Timbalan Yang Dipertua Pas Kawasan Tumpat (2017-2019)
  • Naib Yang Dipertua Pas Kawasan Tumpat (2015-2017)
  • Ketua ICT Pas Negeri Kelantan (2000-2014)
  • Bendahari Lajnah ICT Pas Pusat 
  • Pernah menganggotai Lajnah Asas Tani Pas Pusat
  • Pernah menganggotai Lajnah Ekonomi Pas Pusat 
  • Pernah menganggotai Lajnah Ekonomi Dewan Pemuda Pas Pusat 

Anugerah:

  • Jaksa Pendamai (November 2018)
  • Darjah Dato' Paduka Jiwa Mahkota Kelantan (Al-Ismaili II) (November 2012)
  • Setia Jiwa Mahkota Kelantan (Al-Ismaili III) (Mei 2010)

Pembabitan dalam kerja sukarela:

  • Presiden Kelantan United Football Club (KUFC) (2019 hingga kini)
  • Ahli Majlis Orang-orang Besar Diraja Kelantan (2013 hingga kini)
  • Hos dan Penterjemah Delegasi Olimpik Khas Dunia 1995, New Haven, Connecticut, Amerika Syarikat (1995)
  • Pegawai Perhubungan Keluarga Pusat Koreksional Garner, Connecticut, Amerika Syarikat (1995)
  • Presiden Masyarakat Islam Malaysia, Amerika Utara (1995-1997)
  • Ahli Piagam Persatuan Usahawan Amerika (sejak 1994)
  • Bendahari Persatuan Pelajar Muslim, Universiti Ohio (1987-1988)
  • Bendahari Dewan Perwakilan Pelajar, UiTM (1982-1983)

 

Pendidikan:
  • Sarjana Pentadbiran Perniagaan, University of Bridgeport, Connecticut, Amerika Syarikat (1992-1993)
  • Ijazah Sarjana Muda Pentabdiran Perniagaan, Ohio University, Amerika Syarikat (1986-1998)
  • Diploma Perakaunan, UiTM Dungun, Terengganu (1981 - 1984)
  • Program Matrikulasi USM di Sekolah Menengah Sains Kedah, Sungat Petani, Kedah (Jun 1979-Disember 1979)
  • Maktab Sultan Ismail, Kota Bharu, Kelantan (1973-1978)
  • SK Kampung Delima, Wakaf Bharu, Kelantan 
Penglibatan Politik
Manifesto:
Parti Gabungan: Gagasan Sejahtera
Parti: PAS
Pilihan Raya Umum Terbaru: PRU14

Kerusi Bertanding PARLIMEN:
  • PRU14- P19 Tumpat

Kerusi Bertanding DUN:
  • PRU12- P19 Tumpat N4 Wakaf Bharu
  • PRU13- P19 Tumpat N4 Wakaf Bharu