Mohd Shafie Apdal

Maklumat Diri
Telefon
088-369826
Email
[email protected]
Asal
Semporna, Sabah
Tarikh lahir
20/10/1956
Pasangan
Datin Seri Shuryani binti Shuaib
Anak
6

Datuk Seri Mohd Shafie Apdal merupakan Ahli Parlimen Semporna juga adalah Presiden Parti Warisan Sabah. 

Anak berketurunan Bajau ini menubuhkan Parti Warisan Sabah pada 17 Oktober 2016 bersama dengan Datuk Darell Leiking dan beberapa ahli politik Negeri Sabah yang lain.

Parti Warisan Sabah (Warisan) yang sebelumnya dikenali sebagai Parti Pembangunan Warisan Sabah (Sabah Heritage Development Party) merupakan salah satu parti di Malaysia yang berpangkalan dan beroperasi di negeri Sabah, Malaysia.

Parti ini telah menggariskan dasar perjuangannya di mana matlamat perjuangannya adalah untuk kepentingan masyarakat Sabah.

Datuk Shafie berkhidmat sebagai Ketua Menteri ke-15 dan Menteri Kewangan Negeri Sabah dari Mei 2018 hingga September 2020 berikutan kekalahan gabungannya, Parti Warisan pada Pilihan Raya Negeri (PRN) 2020.

Beliau telah berkhidmat sebagai Anggota Parlimen (MP) Semporna sejak April 1995 dan Anggota Dewan Undangan Negeri Sabah (MLA) untuk Senallang sejak Mei 2018.

Beliau pernah menjadi Menteri Pembangunan Luar Bandar dan Wilayah dan Wakil Presiden Orang Melayu Bersatu Organisasi Nasional (UMNO), parti terkemuka dalam gabungan Barisan Nasional (BN) ketika itu. Dia adalah Presiden pengasas Warisan, parti pembangkang Sabah yang bersekutu dengan gabungan pembangkang Pakatan Harapan (PH).

Pencapaian
Kerjaya:
  • Pegawai Ahli Ekonomi di Kementerian Kewangan Negeri Sabah (1982)
  • Pegawai Pentadbir Kanan di Jabatan Ketua Menteri Negeri Sabah (1984)
  • Penolong Setiausaha Kanan di Kementerian Pembangunan Perindustrian dan Luar Bandar Sabah (1987)
  • Setiausaha Politik kepada Tan Sri Datuk Sakaran Dandai, Menteri Tanah dan Pembangunan Koperasi (1991-1993)
  • Setiausaha Parlimen Kementerian Penerangan (1995-1999)
  • Ahli Parlimen Semporna, Sabah (1995)
  • Timbalan Menteri Perumahan dan Kerajaan Tempatan (1999)
  • Timbalan Menteri Pertahanan (1999-2004)
  • Menteri Perdagangan Dalam Negeri dan Hal Ehwal Pengguna Malaysia (2004)
  • Menteri Perpaduan, Kebudayaan, Kesenian dan Warisan Malaysia (19 Mac 2008 – 9 April 2009)
  • Ketua Menteri Sabah pada 12 Mei 2018 - 25 September 2020

Jawatan dalam parti:

  • Pengasas Parti Warisan Sabah (Warisan) pada 17 Oktober 2016
  • Presiden Parti Warisan Sabah
Pendidikan:
  • Victoria Institution, Kuala Lumpur
  • Diploma dalam Pengurusan dan dalam Perkapalan dari Kolej Perniagaan London
  • Ijazah Sarjana Muda dalam Ekonomi (Kepujian)  Politeknik Staffordshire Utara (sejak 1992, Universiti Staffordshire) England
Penglibatan Politik
Manifesto:
Parti Gabungan: WARISAN Plus
Parti: WARISAN
Pilihan Raya Umum Terbaru: PRU DUN Sabah 16

Kerusi Bertanding PARLIMEN:
  • PRU11- P189 Semporna
  • PRU12- P189 Semporna
  • PRU13- P189 Semporna
  • PRU14- P189 Semporna

Kerusi Bertanding DUN:
  • PRU14- P189 Semporna N53 Senalingan
  • PRU DUN Sabah 16- P189 Semporna N65 Senallang

Video Berkaitan Mohd Shafie Apdal