Hishammuddin Hussein

Dato' Seri Hishammuddin Tun Hussein (lahir 5 Ogos 1961) ialah seorang ahli politik dan ahli UMNO. Beliau telah berkhidmat dalam kerajaan Malaysia sebagai Menteri Pertahanan Malaysia sejak 2013 hingga kini. Sebelum ini beliau ialah Menteri Pelajaran dari tahun 2004-2009. Beliau ialah anak kepada Perdana Menteri Malaysia ketiga, Tun Hussein Onn dan anak saudara Perdana Menteri Malaysia kedua, Tun Abdul Razak.

Jawatan yang pernah disandang dalam kabinet:

Jawatan yang pernah disandang dalam parti:

  • (11 Mei 1995 hingga 18 August 1997) - Setiausaha Parlimen Kementerian Perdagangan Luar Negara dan Industri
  • (18 Ogos 1997 hingga 5 December 1999) - Timbalan Menteri di Kementerian Perusahaan Utama, Malaysia
  • (1999 hingga 2004) - Menteri Belia dan Sukan
  • (2004 hingga 2009) - Menteri Pendidikan
  • (10 April 2009 hingga sekarang) - Menteri Dalam Negeri
  • (2008 - 2009) - UNESCO Ahli Lembaga Eksekutif
  • (March 2007 - March 2008) - SEAMEO Council- Timbalan Presiden
  • (March 2008 - March 2009) - SEAMEO Council- Presiden
  • (2013) - Pemangku Menteri Pengangkutan
  • (Sekarang)- Menteri Pertahanan(2015) merangkap Menteri Tugas - Tugas Khas di Jabatan Perdana(2017)
  • Ketua UMNO Bahagian Sembrong, (Sekarang)
  • Ahli Jawatankuasa Pengurusan dan Disiplin UMNO Malaysia dan Ahli Jawatankuasa Biro UMNO Malaysia
  • Ketua Pemuda UMNO Johor, Ketua Pemuda UMNO Bahagian Ledang, Ketua Pemuda UMNO Bahagian Tenggara dan Ketua UMNO Bahagian Tenggara, 1995/1999
Parti Gabungan: Barisan Nasional
Parti: UMNO
Pilihan Raya Umum Terbaru: PRU14

Kerusi Bertanding PARLIMEN:
  • PRU11- P153 Sembrong
  • PRU12- P153 Sembrong
  • PRU13- P153 Sembrong
  • PRU14- P153 Sembrong

Kerusi Bertanding DUN: Tiada


Ijazah Undang-Undang (LL.B Hons) Universiti Wales, Aberystwyth, United Kingdom,1984
Ijazah Sarjana dan memperolehi LL.M (London) Undang-Undang Komersil dan Korporat di Sekolah Ekonomi London, United Kingdom, 1988

Video Berkaitan Hishammuddin Hussein