Mahdzir Khalid

Dato’ Seri Diraja Mahdzir bin Khalid (Lahir 15 Disember 1960), sebelum ini merupakan bekas Menteri Besar Kedah ke-8.Kini beliau Menteri Pendidikan Malaysia menggantikan Tan Sri Muhyiddin Yassin

Jawatan yang pernah disandang dalam kabinet

  • Menteri Pendidikan Julai 2015 - hingga kini 
  • Timbalan Menteri Tenaga, Teknologi Hijau & Air Mei 2013 - Julai 2015 
  • Timbalan Pengerusi Penggalakan Pelancongan Malaysia (Kementerian Pelancongan Malaysia) 2008 - 2013 
  • Pengerusi MADA, Kedah Darul Aman 2006 - 2013 
  • Pengerusi KEDA, Kedah Darul Aman 2006 - 2009 
  • Menteri Besar Kedah 28 Dis 2005 - 31 Mac 2008 
  • Pemangku Menteri Besar Kedah 17 Jul 2005 - 27 Dis 2005 
  • Setiausaha Politik kepada YAB. Timbalan Perdana Menteri Malaysia 2000 - 2004 
  • Pengarah Seranta, Kementerian Tanah & Pembangunan Koperasi Malaysia 1998 - 2000 
  • Pegawai Khas kepada YAB. Menteri Besar Kedah 1993 - 1996 
  • Ahli Majlis Mesyuarat Kerajaan Negeri Kedah Darul Aman (EXCO) 28 Mac 2004
  • Portfolio Pertanian, Pembangunan Luar Bandar den Pembangunan Koperasi Negeri
  • Pengerusi Jawatankuasa Hal Ehwal Tanah Kewangan dan Hasil Bumi

Jawatan yang pernah disandang dalam parti

  • Pegawai Pendidikan 1984 - 1990 Politik Ahli Majlis Tertinggi UMNO Malaysia 2008 - Kini 
  • Ketua UMNO Bahagian Padang Terap 2008 - Kini 
  • Ahli Dewan Undangan Negeri Kedah (Dun Pedu) 2004 - 2013 
  • Pengerusi Perhubungan UMNO Negeri Kedah 2006 - 2009 Ahli UMNO Cawangan Kampung Padang Kerasak, Padang Terap, Kedah
  • Naib Ketua UMNO Bahagian Padang Terap 2004 - 2008
  • Ketua Penerangan UMNO Bahagian Pokok Sena
Parti Gabungan: Barisan Nasional
Parti: UMNO
Pilihan Raya Umum Terbaru: PRU14

Kerusi Bertanding PARLIMEN:
  • PRU13- P7 Padang Terap
  • PRU14- P7 Padang Terap

Kerusi Bertanding DUN:
  • PRU11- P7 Padang Terap N8 Pedu

Taraf Pendidikan

  • Ijazah Sarjana Muda Pendidikan dari Universiti Sains Malaysia (USM)

Artikel Berkaitan Mahdzir Khalid

    Video Berkaitan Mahdzir Khalid